Ustawa Kamilka w JDG – pytania i odpowiedzi
W odpowiedzi na potrzeby wyjaśnienia wielu kwestii dotyczących Standardów Ochrony Małoletnich i związanych z nimi zmian w prawie, zorganizowaliśmy webinar. Zatytułowaliśmy go „Dostosuj swój biznes edukacyjny do zmian w prawie w 2024 roku!”. W czasie spotkania na żywo uczestnicy mogli zadawać pytania. Podzieliliśmy je na trzy grupy i wraz z odpowiedziami zamieszczamy na blogu Dimotely. Ten artykuł zawiera przede wszystkim zagadnienia, które wspólnie można określić jako Ustawa Kamilka w JDG.
W dwóch pozostałych wpisach znajdziesz również:
- odpowiedzi na pytania o nowe przepisy w kontekście wolontariatu, OPP i warsztatów,
- doprecyzowanie kwestii związanych z zaświadczeniami z rejestrów.
Co ważne, podział tych treści jest orientacyjny – zagadnienia często przenikają się ze sobą. Jeżeli podejmujesz pracę lub opiekę nad małoletnimi i masz wątpliwości dotyczące nowych przepisów, zachęcam Cię do przeczytania treści wszystkich trzech serii Q&A oraz dwóch wcześniejszych artykułów na blogu. Wszystkie linki znajdują się pod tym tekstem.
Ustawa Kamilka w JDG – dokumenty
Czy jeśli pewne punkty ustawy mnie nie dotyczą (np. zasady rekrutacji pracowników), to w przygotowywanych dokumentach mogę po prostu to pominąć?
Zgodnie z art. 22c ustawy [1] standardy powinniśmy zawsze konstruować w sposób dostosowany do charakteru i rodzaju placówki lub działalności. Ustawa wskazuje otwarty katalog wytycznych, które powinny zostać uwzględnione w dokumentacji.
Zatem w procesie przygotowania dokumentów powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno te wytyczne, jak i naszą działalność. Dzięki temu dokumenty będą odzwierciedlały faktyczny charakter działalności i zapewniały bezpieczeństwo. Szczegółowe przyjrzenie się wszystkim aspektom sprawi, że w razie kontroli nie otrzymamy zarzutu, że pominęliśmy coś z ustawy.
Czy można w Dimotely zamówić pomoc przy stworzeniu dokumentów /standardów. Prowadzę JDG i zajmuję się animacjami. szkoleniami i warsztatami.
Tak, informacje są dostępne na stronie https://lp.dimotely.pl/ustawa-kamilka/
Ustawa Kamilka w JDG – zaświadczenia
Jeśli prowadzę jednoosobową działalność, to po co mi to zaświadczenie? Komu miałabym je pokazywać? Rodzicom?
Ustawa wskazuje warunki weryfikacji osoby pracującej z dziećmi. Możemy zatem interpretować, że każda osoba, która pracuje z małoletnimi, powinna być zweryfikowana i posługiwać się odpowiednimi dokumentami.
Obowiązek określono następująco:
Informacje z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym pracodawca lub inny organizator utrwala w formie wydruku i załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do działalności związanej z pracą z małoletnimi. [2]
Informacje oraz oświadczenia dotyczące Krajowego Rejestru Karnego pracodawca lub inny organizator załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności.
Kogo to nie dotyczy? Wykonanie obowiązków związanych z rejestrami nie jest wymagane przed dopuszczeniem do wyżej wymienionych działalności w przypadku:
- członka rodziny małoletniego,
- osoby znanej osobiście rodzicowi małoletniego
- przedstawiciela ustawowego małoletniego,
- gdy jest ona wykonywana w stosunku do małoletniego dziecka, którego rodzic albo przedstawiciel ustawowy są dopuszczającymi do działalności.
Warto również pamiętać, że kompletna (zgodna z wymogami ustawy oraz rodzajem prowadzonej działalności) dokumentacja będzie niezbędna chociażby w sytuacji kontroli.
Czy właściciel JDG musi sam siebie weryfikować w Rejestrze i KRK?
Podstawowym wyznacznikiem do interpretowania zapisów ustawy jest ten, że każda osoba pracująca z małoletnimi powinna być zweryfikowana. Kluczowa jest również kwestia przygotowania i przechowywania dokumentacji. Czyli to, że informacje z rejestrów pracodawca lub inny organizator załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności. To samo dotyczy właściciela JDG. Wyjątki od wykonania obowiązków związanych z rejestrami wymieniliśmy w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie.
Czy korepetytor musi po raz kolejny uzyskać zaświadczenie o niekaralności, skoro wcześniej to dostarczał szkole?
Pracodawca/organizator działalności z małoletnimi powinien informacje z KRK umieścić w dokumentacji dotyczącej osoby pracującej z dziećmi, zatem należy to ustalić z każdym organizatorem/pracodawcą. A te podmioty niekoniecznie są ze sobą powiązane.
Jakie dokumenty w JDG do ustawy Kamilka
Co spośród tych wszystkich dokumentów powinien mieć „zwykły” korepetytor?
Zgodnie z art. 22c ustawy [1] standardy powinny być skonstruowane w sposób dostosowany do charakteru i rodzaju placówki lub działalności. Otwarty katalog wytycznych zaprezentowany w ustawie to lista tego, co może być wymagane od konkretnego podmiotu. Kryterium jest rodzaj i charakter działalności – oceny tej należy dokonać na podstawie treści ustawy i zweryfikować pod kątem charakteru działań podejmowanych w pracy z małoletnimi.
Każdorazowo powinniśmy wziąć pod uwagę treść ustawy i właśnie konkretną działalność. Niekiedy może chodzić o niuanse. Dlatego oceny tego, które wytyczne dotyczą konkretnej działalności, musisz dokonać nie w ramach nazwy czy typu działalności, ale faktycznie podejmowanych aktywności. Przede wszystkim po to, by zgromadzone dokumenty odzwierciedlały prawdziwą i aktualną sytuację. W przeciwnym razie organ kontrolny może wysunąć zarzut pominięcia istotnych elementów zdefiniowanych w ustawie.
Jak ustawa Kamilka ma się do JDG, w której prowadzone są warsztaty sztuk plastycznych?
To zależy od faktycznego kształtu działalności. Trzeba przede wszystkim sprawdzić, jak wyglądają sytuacje, w których odbywa się spotkania z dziećmi, ale należy obowiązkowo pamiętać o:
- Standardach Ochrony Małoletnich,
- weryfikacji w rejestrach,
- prowadzeniu dokumentacji zgodnie z SOM – w wypadku jeśli spełnia się kryteria ustawowe do prowadzenia takiej dokumentacji.
Sprawdź pozostałe artykuły dotyczące zmian w prawie wynikających z wejścia w życie ustawy Kamilka. Nowelizacja prawa obowiązuje wszystkich, którzy pracują z dziećmi. Chcesz uniknąć kar finansowych za brak dostosowania do zmieniającego się prawa? Skorzystaj ze wsparcia Dimotely. Oferujemy treści na blogu, pakiety dokumentów oraz wdrożenia w Twojej firmie lub placówce. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie oraz w pozostałych wpisach dotyczących Ustawy Kamilka i SOM:
Zobacz również wpisy:
- Ustawa Kamilka i SOM – aktualne przepisy w praktyce
- Standardy Ochrony Małoletnich – to warto wiedzieć
- Ustawa Kamilka a wolontariat, OPP, warsztaty – pytania i odpowiedzi
- Ustawa Kamilka a zaświadczenie z KRK – pytania i odpowiedzi
Przypisy:
[1] Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560).
[2] Dotyczy to zajęć związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.