Zdjęcie Kasi Krzywickiej na fioletowym tle oraz napis Ustawa Kamilka a zaświadczenia z Rejestrów pytania i odpowiedzi

Ustawa Kamilka a zaświadczenie z KRK i Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – pytania i odpowiedzi

Ten wpis jest jednym z trzech w serii dotyczącej zmian w prawie – nowelizacji przepisów w związku z Ustawą Kamilka i SOM. Pytania, na które odpowiedzi znalazły się w tych artykułach, pojawiły się podczas webinaru „Dostosuj swój biznes edukacyjny do zmian w prawie w 2024 roku!”, który zorganizowaliśmy w Dimotely 11 września 2024 roku. Ten artykuł zawiera przede wszystkim zagadnienia związane z obowiązkiem sprawdzania osób dopuszczonych do pracy z małoletnimi w rejestrach. Ale pytania o zaświadczenie z KRK znalazły się także w kontekście JDG czy wolontariatu. Dlatego zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi zamieszczonymi na blogu tekstami w tej serii. Bezpośrednie linki znajdują się pod tekstem.

Zaświadczenie z KRK i Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – dostarczenie i przechowywanie

Ustawa tzw. Kamilka zobowiązuje nas do sprawdzenia osób, z którymi współpracujemy, w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Czy muszę to robić osobiście w rejestrze z dostępem ograniczonym? Czy mogę poprosić te osoby, by okazały zaświadczenie, które same sobie pobrały z rejestru (bo każdy może sam siebie sprawdzić)?

Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy pracodawca lub inny organizator uzyskuje informacje, czy dane osoby chętne do współpracy, są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze. Zatem to obowiązek pracodawcy/organizatora, aby takie informacje uzyskać.  

Czy  ja jako organizator muszę  zaświadczenia o niekaralności mojej i pracowników wykazywać placówkom, z którymi współpracuję? Czy wystarczy oświadczenie o tym, że posiadamy niezbędne dokumenty?

To zależy od charakteru współpracy. Zgodnie z ustawowymi obowiązkami konieczne jest nie tylko uzyskanie informacji, lecz również odpowiednia dokumentacja wykonania obowiązków w tym zakresie. Zatem to zależy kto kogo będzie dopuszczał do pracy lub działalności z małoletnimi. 

​​Czy wystarczy, że konkretna osoba przedstawi nam, że posiada zaświadczenie o niekaralności z KRK? A może to my mamy to mieć w naszej dokumentacji? Zwłaszcza jeśli chodzi o osoby, z którymi współpraca jest jednorazowa.

Pracodawca lub inny organizator załącza właściwe dokumenty do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do pracy z małoletnimi, innej działalności lub opieki nad nimi. Nie ma znaczenia fakt, czy jest to stała, regularna, czy jednorazowa współpraca. Obowiązek, aby właściwe dokumenty mieć w odpowiedniej formie, pozostaje po stronie pracodawcy lub organizatora.

Zaświadczenie z KRK – czy muszę je mieć?

Czy osoby odbierające dzieci z zajęć z mojego studia jogi powinny być upoważnione? Powinny być sprawdzone w KRK?

Należy dokonać analizy, kto dopuszcza te osoby do działalności z małoletnimi i wtedy ten podmiot będzie odpowiedzialny za realizację tego obowiązku. Oczywiście dzieci z zajęć powinny być odbierane przez osoby do tego uprawnione, na przykład przez rodziców/opiekunów prawnych lub przez nich upoważnione. 

Czy zaświadczenie muszą mieć wszyscy czy tylko nowi pracownicy? Czyli jeśli ktoś był zatrudniony przed 15 lutego 2024, to nie potrzebuje takiego zaświadczenia?

Weryfikacja dotyczy osób przed nawiązaniem współpracy lub dopuszczeniem do pracy. ​​

Zaświadczenie z KRK – kontrola

Kto będzie kontrolował te dokumenty? Jest powołana jakaś specjalna komórka przy MEN lub w urzędach miast?

Upoważnieni do kontroli są:

  • wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta oraz marszałek województwa,
  • organ prowadzący jednostkę systemu oświaty [1], 
  • organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad taką jednostką, 
  • organ zarządzający lub nadzorujący inną placówkę lub prowadzenie działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.

Sprawdź szablony dokumentów, które przygotowaliśmy w Dimotely – wszystko, czego potrzebujesz, aby przystosować swoje działania w ramach pracy z małoletnimi do najnowszych zmian w prawie.

Pamiętaj, że nowelizacja prawa obowiązuje WSZYSTKICH, którzy pracują z dziećmi. Nie zwlekaj z dostosowaniem swojej działalności do aktualnych przepisów. Dowiedz się, jakie masz obowiązki i zadbaj o dopełnienie obowiązków.

Sprawdź wpisy na blogu

Przypisy

[1] zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r.  Prawo oświatowe