Ustawa Kamilka a wolontariat, OPP, warsztaty – pytania i odpowiedzi
Uczestnicy webinaru „Dostosuj swój biznes edukacyjny do zmian w prawie w 2024 roku!” mogli zadawać pytania o Ustawę Kamilka oraz SOM. Zebraliśmy odpowiedzi na 20 pytań i podzieliliśmy je na trzy kategorie tematyczne. W niniejszym wpisie znalazły się odpowiedzi na pytania dotyczące wolontariatu, warsztatów i organizacji pożytku publicznego. Umieściliśmy je pod wspólnym hasłem Ustawa Kamilka a wolontariat.
Pozostałe, dotyczące JDG oraz zaświadczeń z rejestrów, znalazły się w osobnych wpisach. Linki do wszystkich znajdziesz pod tym tekstem.
Nowelizacja prawa obowiązuje wszystkich, którzy pracują z dziećmi, a różne kwestie regulowane ustawą przenikają się i zazębiają (np. JDG i warsztaty lub wolontariat i zaświadczenia z rejestrów). Zachęcam Cię zatem do zapoznania się ze wszystkimi treściami, jakie umieściliśmy na blogu Dimotely.
Ustawa Kamilka a wolontariusze
Organizuję wolontariat w OPP (hospicjum). Kto w ramach takiej aktywności musi mieć zaświadczenia o niekaralności? Czy wszyscy pracownicy muszą mieć zaświadczenia czy tylko ja jako koordynator wolontariuszy?
Ustawa mówi o osobach dopuszczonych do pracy lub innej działalności związanej z opieką nad małoletnimi. Zatem jeśli w grę wchodzi praca z dziećmi lub opieka nad nimi, również wolontariusze powinni być należycie zweryfikowani. Ustawodawca przewiduje również obowiązek załączania informacji z rejestrów do akt osób pracujących z dziećmi:
Informacje z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym pracodawca lub inny organizator utrwala w formie wydruku i załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do działalności związanej z pracą z małoletnimi. Dotyczy to zajęć związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
Informacje oraz oświadczenia dotyczące Krajowego Rejestru Karnego pracodawca lub inny organizator załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności.
Jeśli mam wolontariuszy akcyjnych (kwesta), kto musi posiadać zaświadczenia do pracy z młodzieżą?
Wolontariusze z całą pewnością powinni być należycie zweryfikowani zgodnie z przywoływanym w odpowiedzi na powyższe pytanie zapisem. Praca z małoletnimi lub opieka nad nimi generuje obowiązek – i ciąży on na pracodawcy lub organizatorze, ponieważ to te osoby będą odpowiedzialne za przedstawienie odpowiednich dokumentów w razie kontroli. Również pracodawca lub organizator powinien w takim wypadku być należycie zweryfikowany, jeśli wolontariusze będą małoletnimi.
Co w sytuacji kiedy młodzież (wolontariusze 16+) pomagają innym osobom. np. uczniom na świetlicy czy seniorom w zakupach, w ramach wolontariatu?
Ustawa nie wyłącza możliwości weryfikacji takich osób.

Warsztaty, wolontariat, wiek osób chronionych ustawą
Czy udając się np. do zagrody edukacyjnej na warsztaty możemy/mamy prawo „żądać” zaświadczenia KRK od organizatorów?
Kandydat do pracy lub osoba przed dopuszczeniem do działalności wskazanej w ustawie [1] przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z Krajowego Rejestru Karnego [2]. Zatem to od charakteru wycieczki i roli organizatora będzie zależała konieczność weryfikacji.
Zdarza się, że indywidualna osoba zgłasza się jako wolontariusz lub poproszona jest o poprowadzenie warsztatu. Czy powinniśmy mieć jakieś oświadczenie, że taka osoba przedłożyła nam zaświadczenie z KRK?
Ustawa mówi o tym, że do dokumentacji odpowiednie zaświadczenia dołącza pracodawca lub organizator. Obowiązek powstaje z uwagi na rodzaj działań (praca lub opieka nad małoletnimi), a nie z uwagi na ich częstotliwość. Nie ma znaczenia, czy to stała czy jednorazowa współpraca. Organizator powinien w dokumentacji zamieścić stosowne dokumenty. Ustawa określa również, w jakiej sytuacji kandydat może złożyć oświadczenie o niekaralności, które nie jest tożsame z informacją uzyskaną z Krajowego Rejestru Karnego. Dlatego należy zwracać uwagę, jakie dokumenty są załączane do akt dopuszczonej do pracy z dziećmi.
Czy inne przepisy są powyżej 16. roku życia?
Małoletni to osoba poniżej 18. roku życia lub osoba, która nie osiągnęła pełnoletności w inny sposób. Zatem Standardy Ochrony Małoletnich stosujemy do osób przed osiągnięciem pełnoletniości.
Prowadzę szkolenie dla osób dorosłych, przygotowując je do pracy z dziećmi. Czy muszę wymagać od nich oświadczenia o niekaralności + informacji o realizowaniu standardów.
Z całą pewnością w Twoim szkoleniu powinny się znaleźć informacje odnośnie Standardów Ochrony Małoletnich. Zawrzyj również kwestie dotyczące obowiązków w związku z podejmowaniem pracy/działalności z małoletnimi. Natomiast jeśli pracujesz tylko z dorosłymi, a nie jesteś ich pracodawcą ani nie dopuszczasz osób do innej działalności zdefiniowanej w ustawie [1], to nie jesteś odpowiedzialna za weryfikację. Obowiązek taki ma dopiero podmiot, który będzie te osoby zatrudniać lub dopuszczać do pracy z małoletnimi.
Co warto wiedzieć o zmianach w prawie
Chcesz uniknąć kar finansowych za brak dostosowania do zmieniającego się prawa? Skorzystaj ze wsparcia Dimotely. Oferujemy treści na blogu, pakiety dokumentów oraz wdrożenia w Twojej firmie lub placówce. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie oraz w pozostałych wpisach dotyczących Ustawy Kamilka i SOM.
Sprawdź wpisy na blogu:
- Ustawa Kamilka i SOM – aktualne przepisy w praktyce
- Standardy Ochrony Małoletnich – to warto wiedzieć
- Ustawa Kamilka w JDG – pytania i odpowiedzi
- Ustawa Kamilka a zaświadczenie z KRK – pytania i odpowiedzi
Przypisy:
[1] działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich
[2] w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.